Narman Peri Bacaları Gezisi

0
4234

O Kız Kulesi değil. Kız Kalesi . Ayrıca İstanbul’da değil Mersin’de. Asıl Ayasofya İstanbul’da değil Trabzon’da Yunus Emre’nin mezarı Karaman’da değil Konya’da. Şahmeran Adana’da değil Mardin’dedir. Yedi Uyurlar Mersin’de değil İzmir’dedir. Anadolu burası. Medeniyetlerin beşiği. Ahmet Arif’in de dediği gibi ‘ Anadoluyum, Havva Ana dünkü çocuk sayılır. ’ Dünyanın harddiski. Devletlerin Kerbelası, Kültürlerin Aşuresi. Bu topraklarda herşeyden birkaç tane var. Mesela peri bacası deyince Nevşehir’in Peri bacaları gelir aklımıza. Peki Narman Peri Bacalarını duydunuz mu? Veya Kapadokya’yı duydunuz da Vanadokya’yı duydunuz mu? Oyun parkı değil, bildiğin Peri bacası. Neyse ona daha sonra başka bir gezi yazısında değinirim. Şimdilik Narman Peri Bacalarından bahsedeyim.

Narman Peri Bacaları, Erzurum’un güzeller güzeli, şirin mi şirin ilçesi Narman’da yer alıyor dersem kulaklarım yediğim küfürlerden dolayı Richter Ölçeğinde 9 şiddetinde sallanır. Galiba en çok küfürüde bizzat Narman halkından yerim. Herkes bilmez. Önünden geçenlerde merak etmez.

Kırmızı Periler Diyarı

Narman Peri Bacaları, bundan 2-3 milyon yıl önce rüzgar ve su erozyonunun yıllar içinde toprakları aşındırmasıyla meydana gelmiştir. Tamamen doğal yollardan oluşan peribacalarına hiçbir şekilde insan eli değmemiştir.

Çevresi ıssız, tarihi film yapmak için sete gerek yok. Pasinler’den yola çık 60-70 km sonra, 10-20 bin yıl öncesi bir bakirliğe adım at.

Konaklama imkanı yok, balon yok ve şarabı meşhur değil. Eğer linç edilmemiş ve hala yaşıyorsa merkezde bir tane bira satan abi var. Onu gördüğümüzde o bira alacağımıza biz ise sattığına birkaç dakika inanamadık. Yolun oradan geçmiyorsa veya tez konusu yazmayacaksan gitme !